Ayrımcılığı Nasıl Bildirebilirsiniz : Faydalı İpuçları

 

Olayı ayrıntılı olarak anlatın: Ayrımcılığa siz maruz kaldıysanız olayın nasıl gerçekleştiğini, ayrımcılığın sonuçlarını, nerede ve ne zaman gerçekleştiğini (tarih ve saat);Eğer bir başkasına yapılan ayrımcılığa tanık olduysanız kimin tarafından yapıldığını, kaç kişinin dahil olduğunu, nerede ve ne zaman gerçekleştiğini, failler tarafından söylenen sözleri; size ya da bir başkasına karşı ayrımcılığa uğradığınızı hissettiren hal, tutum ve davranışların sergileniş biçimini ve  özellikle ayrımcı ifadeleri lütfen detaylı olarak belirtin.

 

Hangi tür ayrımcılığa maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, belirtin: Ayrımcılığa maruz kaldığınız vakayı bildirirken ayrımcılığın ne ile ilgili olduğunu ya da neden kaynaklandığını düşünüyorsanız bunu açıklamanız önemli. Başvuru formunda ayrımcılığın hangi tür ayrımcılık olduğunu düşünüyorsanız bunu kaydedin ve birden fazla seçimde bulunabileceğinizi unutmayın. Ayrımcılık vakasına dair herhangi bir kanıtınız varsa veya ayrımcı bir dil kullanılmış ise, başvuru yaparken bu konuda ayrıntılı bilgi verin.

 

Olayla ilgili kanıt ve tanık arayın. Mümkünse olaya  tanık(lar) olan kişileri bulun. Ayrımcılık hakkında eğer hukuki bir yola başvuracaksanız hukuki süreciniz için tanıkların iletişim bilgilerini alın. Sizi destekleyecek kanıtlar arayın.; (CCTV görüntüleri, size veya ayrımcılığa maruz kalan kişiye verilen hasar veya yaralanma fotoğrafları vb. gibi)

 

Gerçekleşen ayrımcılık biçimini tanımlayın. Ayrımcılık, istihdam veya hizmetlere erişimde eşitlik mevzuatı ile ilgili bir olay; veya bir ceza hukuku ile ilgili suç; veya çevrimiçi, medyada veya diğer ortamlarda gerçekleşen ayrımcılık vakası ise bunu belirtin. Bu tanımlama başvuru ve sonrasında nerede ve nasıl ilerlemeniz gerektiğini belirleyecektir.

 

Başvuru yapmak için uygun kurumu belirleyin. Olayın ne olduğuna bağlı olarak; adli-idari mahkemelere, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) vb. kurumlardan hangisine başvuru yapmak istediğinizi belirtin. Derneğimizin avukatları tarafından başvuru yapmak istediğiniz kurumların başvuru prosedürü ile ilgili bilgilendirme ayrıca yapılacaktır. Daha fazla ayrıntı için aşağıdaki bölümlere bakınız.

 

Olayın ve şikayetinizin kaydını tutun. Maruz kaldığınız ayrımcılık hakkında mutlaka bir dosya tutun. Tüm resmi yazışmalarınızı ve başvurularınızı kaydedin. Başvurularla birlikte kanıt olarak sunulan; bilgi ve belgeler, fotoğraflar, ekran görüntüleri veya video kayıtlarının bir örneğini kendinizde muhafaza edin.

 

Olayı Eşitlik İzleme Merkezi adresine bildirmeniz neden önemli:  Ayrımcılığa sebep olan tüm olayları Eşitlik İzleme Merkezi’ne bildirmenizi öneririz. Eşitlik İzleme Merkezi’ne çevrimiçi tüm vakalar için de başvurabilirsiniz. Eşitlik İzleme Merkezi, Türkiye’deki tüm ayrımcılık içeren vakaların kaydını tutmak, kapsamını ve farklı biçimlerini izlemek ve yerel, ulusal ve uluslararası düzeylerde çözümler bulmak üzere çalışmalar yürütmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgiye web sitemizden ulaşabilirsiniz.

 

Unutmayın ki!

Bildirilmeyen ayrımcılık görünmez kalır ve ele alınmaz.

Ayrımcılığı Bildirin!